Kristendommen fortæller os, at Jesus døde på et kors, blev begravet og opstod igen påskedag, før han fór til himmels ved Kristi himmelfart. Men betyder det, at man kan møde Jesus i dag? Dette spørgsmål vil blive udforsket, når Loova fortæller om sin oplevelse, hvor hun mødte Jesus ansigt til ansigt.
En unik mulighed for dialogUnder arrangementet vil der være mulighed for at spørge Loova ind til hendes oplevelse. Deltagerne vil blive opfordret til at overveje, om Loovas møde med Jesus kan påvirke deres egen måde at tænke om Jesus på. Det bliver en aften med refleksion og dialog omkring troens mysterier.
Praktisk information
Dato: Torsdag den 4. december 2025
Tid: Kl. 19:30
Sted: Søften-Foldby Sognegård, Skolevej 7, 8382 Hinnerup
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Arrangører: Jakob Fink og Daniel Henoch Rasmussen
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her