Madlavning, spisegrupper og fællesskab giver livskvalitet til ældre i Hadsten

Foto: Favrskov kommune.
dato

På sundhedscentret i Hadsten giver aktiviteter og fællesskab i hverdagen nyt liv til kommunens ældre borgere med madlavning, spisegrupper og sociale tilbud.

På plejehjemmene og i kommunens sundhedscentre afholdes året igennem forskellige aktiviteter, der styrker fællesskabet og forebygger ensomhed blandt ældre. Nogle af aktiviteterne varetages af personalet, mens andre drives af frivillige kræfter, som i sundhedscentret i Hadsten, hvor flere tilbud har stor tilslutning.

Tidligt på formiddagen samles mandeholdet i køkkenet for at lave tomatsuppe og linsesuppe. Dette er et personalestyret tilbud, der giver borgere i eget hjem mulighed for at holde deres madlavningsevner vedlige, så de fortsat kan lave mad hjemme hos sig selv. Senere mødes en spisegruppe, som frivillige står for. Her leverer Hadsten Hallen maden, og fokus er på samvær og det at spise sammen. Derudover er der hyggegruppen med rundstykker, sang og småaktiviteter – et arrangement, hvor både frivillige og personale deltager. Fredagscaféen, som fem frivillige står bag, tilbyder rundstykker og forskellige kortspil og har ligeledes stor tilslutning.

Borgerne benytter sig ugentligt af de mange tilbud. For eksempel mødes flere til fredagscaféen for at spille whist, være sammen og hygge sig. Andre finder nye venner i caféen. I mandeholdet nyder deltagerne både madlavningen og samværet, og for flere er torsdagens aktiviteter ugens højdepunkt. I spisegruppen er det samtaler og grin, der giver dagligdagen indhold.

De positive tilbagemeldinger glæder både de frivillige og personalet. Målet med de mange tilbud er at gøre en forskel for borgernes livskvalitet og skabe glæde i hverdagen. Blandt de frivillige hjælpere er Else Marie Mogensen, Anna Ø. Christensen og Birgit Andersen, som sætter pris på det samvær og den glæde, de oplever sammen med borgerne. Samarbejdet mellem frivillige og personale beskrives som velfungerende og vigtigt for trivslen blandt deltagerne.

Borgerne kan blive visiteret til de forskellige aktivitetstilbud gennem samtale med en aktivitetsmedarbejder. Her støtter kommunens medarbejdere op om rammer, som styrker livsglæden, sociale færdigheder og en følelse af fællesskab. I aktivitetsafdelingen i sundhedscentret i Hadsten fremhæves det tætte samarbejde mellem ansatte og frivillige. De frivillige engagerer og rekrutterer ældre borgere til sociale fællesskaber, hvilket øger mangfoldigheden af aktiviteter for kommunens ældre.

I aktivitetsafdelingerne arbejdes der ud fra en rehabiliterende socialpædagogisk tilgang, hvor borgerne gennem meningsfulde aktiviteter styrker og vedligeholder både deres sundhed og sociale færdigheder. Alle borgere over 60 år, efterlønsmodtagere, folkepensionister og førtidspensionister kan visiteres til et kommunalt aktivitetstilbud, hvis de har behov for støtte fysisk, psykisk eller socialt. Efter nogen tid kan borgeren blive en del af de frivillige aktiviteter, hvor der fortsat er mulighed for støtte og samvær.

Ønsker man at blive frivillig i de kommunale aktivitetstilbud, kan man få en samtale med aktivitetsteamet og lave aftaler om faste dage, aktiviteter eller opgaver alt efter behov. Aktiviteterne giver mulighed for at yde en betydningsfuld indsats og styrker fællesskabet blandt kommunens ældre borgere.

https://favrskov.dk/nyheder/hverdagens-aktiviteter-gavner-aeldres-livskvalitet-i-favrskov

Kilde: Favrskov Kommune