Spændende begivenheder i Hinnerup: Badminton træning for unge og tankevækkende samtaler for alle

Foto: Kultunaut.
dato

I næste uge i Hinnerup kan unge deltage i gratis badmintontræning, mens alle interesserede kan deltage i en diskussion om tro og eksistens i Søften Sognegård.

Fra tirsdag den 1. april til torsdag den 3. april 2025 er Hinnerup vært for interessante begivenheder, der retter sig mod både unge sportsudøvere og dem, der er interesserede i eksistentielle diskussioner.

Badmintontræning for unge piger

Tirsdag kan piger i alderen U9/11/13, der er begyndere eller let øvede, prøve kræfter med badminton. Denne træningssession er ideel til dem, der ønsker at introducere sig til sporten i trygge omgivelser. Det hele foregår i Haldum-Hinnerup Hallen, og der er mulighed for gratis prøvetræning.

Tidspunkt: Tirsdag 1. april 2025, kl. 17:00
Sted: Haldum-Hinnerup Hallen, Svinget 6, 8382 Hinnerup
Entré: Fri entré

Badminton for børn

Torsdag eftermiddag tilbyder HOG Badminton endnu en chance for unge at deltage i sjov og lærerig badmintontræning. Børn i 1.-4. klasse kan deltage, og husk at medbringe indendørstøj og sko. Det er en glimrende måde for børn at få motion mens de lærer en ny sport.

Tidspunkt: Torsdag 3. april 2025, kl. 15:30
Sted: Rønbækhallen, Ådalsvej 96, 8382 Hinnerup
Entré: Fri entré

"De Store Spørgsmål" i Søften Sognegård

På torsdag inviteres alle med interesse for livets store emner til Søften Sognegård. Det er en mulighed for at deltage i dybdegående samtaler om tro, eksistens og mere. Præsterne Jakob Fink og Daniel Henoch Rasmussen leder diskussionerne, der giver plads for alles bidrag og tanker.

Tidspunkt: Torsdag 3. april 2025, kl. 19:30
Sted: Søften-Foldby Sognegård, Skolevej 7, 8382 Hinnerup



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut