Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Hinnerup

Lokalt nyt
17 timer siden

Michael Nymark fejret af Hinnerup Garden på 50 års fødselsdag

Lørdag blev en festlig dag i Hinnerup, da Michael Nymark, som har været en del af Hinnerup Garden siden dens begyndelse i 1983, fejrede sin 50 års fødselsdag.

Hinnerup Garden markerede dagen ved at optræde med både trommekorpset og Brass bandet, der fik selskab af gæster fra Hinnerup Tyroler- og Partyorkester.

I deres Facebook-opslag ønsker Hinnerup Garden et stort tillykke til fødselaren, der er et velkendt ansigt i garden.

Lokalt nyt
11 timer siden

Røde Kors Hadsten-Hinnerup annoncerer ny landsindsamling

Røde Kors Hadsten-Hinnerup opfordrer lokale til at deltage i den kommende Røde Kors landsindsamling, der finder sted om seks uger, den 5. oktober 2025. Landsindsamlingen er en vigtig begivenhed, der sikrer, at organisationen kan fortsætte sit arbejde med at yde akut og livreddende hjælp ved katastrofer.

Kom og vær med til at støtte de mest udsatte både i Danmark og internationalt. Din indsats kan gøre en forskel for dem, der er ofre for konflikter og katastrofer, som f.eks. dem i Ukraine. Samtidig hjælper indsamlingen også udsatte danskere med økonomiske og sociale udfordringer.

Alle interesserede kan tilmelde sig som indsamlere via Røde Kors' hjemmeside. Det er en chance for at udvise medmenneskelighed og styrke fællesskabet i lokalområdet.

Det sker
12 timer siden

Systemisk familieopstilling hjælper Hinnerup-borgere til indsigt

Lisbeth Andreassen Ryelund inviterer til en rejse ind i familiens dybeste dynamikker med systemisk familieopstilling. Deltagere kan forvente en berigende oplevelse over fire onsdage fra 27. august.

Systemisk familieopstilling hjælper Hinnerup-borgere til indsigt
Dagligvarer
12 timer siden

Cheasy yoghurt til kun 12 kr. og Kohberg brød til 10 kr. - se de bedste lokale tilbud

Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Hinnerup og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.

Cheasy yoghurt til kun 12 kr. og Kohberg brød til 10 kr. - se de bedste lokale tilbud
Boligmarked
15 timer siden

Ramsøvej 22 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Hinnerup - se boligerne her.

4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Hinnerup. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Ramsøvej 22 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Hinnerup - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
16 timer siden

Oplevelser i Hinnerup: Koncert, sport og superhelteløb

Uanset om du er til musik, sport eller sjove udendørsaktiviteter, har Hinnerup noget for dig i den kommende uge. Fra filmmusik til badminton og et sjovt heltemaraton for hele familien.

Oplevelser i Hinnerup: Koncert, sport og superhelteløb
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
17 timer siden

Stand-up med Jacob Taarnhøj og Phillip Devantier i Søften

Søften Kultur- og Idrætscenter inviterer til en sjov aften med stand-up, når de to anerkendte komikere Jacob Taarnhøj og Phillip Devantier optræder onsdag den 22. oktober 2025.

Arrangementet finder sted i SKIC, og gæster har mulighed for at tilføje et måltid mad inden showet. Café Skic tilbyder hjemmelavede burgere med ost, tzatziki og grove pommes frittes for 125 kr. Bestillinger af maden skal sendes via sms til Erik.

Interesserede kan finde mere information om komikerne via et link i kommentarerne på arrangørens Facebookside.

Lokalt nyt
23-08-2025 16:30

Festlighederne fortsætter til Hinnerup Cup med musik og dans

Hinnerup Cup er i fuld gang med sit årlige fodboldstævne, hvor gårsdagens aktiviteter bød på en spændende straffesparkskonkurrence. Der blev lagt op til mere fest og farver med dagens indmarch, som skabte højt humør blandt deltagerne og tilskuerne.

Hinnerup Cup opfordrer alle deltagere til at give deres bedste på banen. Aftenens program afsluttes med en DJ-session, hvor der er mulighed for at ryste benene løs på dansegulvet. Eventet lover at blive en weekend fyldt med sport, musik og fællesskab.

Lokalt nyt
23-08-2025 15:40

Børnefest og bilshow hos Korsholm IF med prøvetræning

Lørdag formiddag blev en festdag hos Korsholm IF, hvor lokale børn og voksne nød en begivenhedsrig samling.

Dagen startede med en lækker morgenmad, sponsoreret af Bagergården Hinnerup og smør fra SuperBrugsen Hinnerup.

Korsholm IFs maskot, ræven Mikkeline, sørgede for at sprede glæde ved at dele slik ud til de fremmødte børn. Derudover blev de besøgende underholdt af flotte biler, motorcykler, en lastbil og byens brandbil, der alle var udstillet til stor glæde for deltagere i alle aldre.

Dagen bød også på en særlig introduktion til KIF LadyFit, et nyt hold, der kombinerer styrketræning og fællesskab under åben himmel.

Lokalt nyt
23-08-2025 11:35

Ny sti ved Gudenåen åbner med festlig markering i Ulstrup

Favrskov Kommune inviterer til åbningen af en ny natursti ved Ulstrup og Vellev Mose den 12. september. Stien skal fremme naturoplevelser langs Gudenåen, og borgmester Lars Storgaard vil stå for den officielle åbning på Dannebrogspladsen kl. 15.

Efter åbningen vil projektleder Peter Horn Lauritsen og naturvejleder Vibe Søndergaard dele indsigt i projektets udvikling og naturmæssige perspektiver. Deltagelse er gratis og kræver ingen tilmelding, og kommunen byder på lidt forfriskninger. Alle er velkomne til dette fællesskabsarrangement.

Lokalt nyt
23-08-2025 10:55

Korsholm IF's sommerfest skudt i gang med succes og børneløb

Korsholm IF's sommerfest startede med et brag, hvor Christian Esman Johansen og Tanja stod for et energifyldt børneløb. Festens aktiviteter blev godt modtaget af deltagerne, især med flotte præmier fra Café Inside Hammel og Junglerun.

Fodboldkampen "Fodbold for alle" blev ivrigt ledet af klubbens formand, Ronni Mortensen. Årets vandrepokal gik til holdet "de udvalgte", med præmie sponsoreret af Sinful.

En ny tombola-aktivitet fandt også sted, hvor hovedgevinsten, sponsoreret af lokale landmænd, blev vundet af Stephanie.

Festlighederne fortsætter lørdag med morgenmad fra Bagergården Hinnerup og SuperBrugsen Hinnerup. Dagen byder på aktiviteter som hoppeborg, brandbil, og biludstilling. Aftenen afsluttes med champagnesmagning i samarbejde med Living4u.dk og fællesspisning fra Café SKIC. Festudvalget ser frem til endnu en forrygende dag.

Alarm112
22-08-2025 20:05

21-årig fortsat bag tremmer

Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Vi er nu færdige med vores undersøgelser på stedet. Den 21-årige mand er fortsat anholdt og vi efterforsker sagen nærmere. Grundet den igangværende efterforskning har vi ikke yderligere oplysninger for nuværende. #politidk

Lokalt nyt
22-08-2025 17:05

Insektfælder og fællesskab ved Grundfør kirkekontor i eftermiddag

Kirken i Hinnerup inviterer til hyggelig eftermiddag ved kirkekontoret i Grundfør i dag. Her er alle velkomne til at deltage i kreative aktiviteter såsom at lave insektfælder af kartofler og syltetøjsglas.

Arrangementet byder også på fællesspisning omkring et bål, hvor deltagerne kan nyde aftensmaden og hinandens selskab. Der er ingen omkostninger forbundet med deltagelse, og alle, der har lyst til en hyggelig eftermiddag, opfordres til at komme.

Lokalt nyt
22-08-2025 16:05

Gratis sangforløb skal styrke livskvaliteten i Favrskov

Favrskov Kommune annoncerer, at Sangkraft Favrskov lancerer to nye forløb med fokus på sang og sundhed. Initiativerne, 'Sundhedskoret' og 'Sange med Mødre', er målrettet personer i svære eller sårbare livssituationer og tilbydes uden omkostninger.

Disse forløb har til formål at forbedre deltagernes livskvalitet ved at fremme godt humør og mindske ensomhedsfølelse. Projektdeltagere opfordres til at bruge sangen som en metode til at udtrykke følelser, uanset erfaring med at synge.

Interesserede kan finde flere oplysninger på kommunens hjemmeside.

Lokalt nyt
22-08-2025 16:05

Gratis hyggeeftermiddag ved kirkekontoret i Grundfør

I eftermiddag inviterer Kirken i Hinnerup lokale borgere til en hyggelig sammenkomst ved kirkekontoret i Grundfør. Deltagerne får mulighed for at lave insektfælder af kartofler og syltetøjsglas, tænde bål og nyde en fælles aftensmad.

Arrangementet finder sted i en afslappet atmosfære og er gratis at deltage i. Kirken i Hinnerup opfordrer alle interesserede til at komme og være med til en eftermiddag fyldt med samvær og hygge.