Favrskov Byråd afholder budgetseminar i august – se forslag og tidsplan for budget 2027-30 på favrskov.dk.
Hinnerup Garden melder klar til starten af årets sommerskole, der begynder i morgen.
De mange frivillige har sørget for, at skolens faciliteter og hallen nu står parat til de forventningsfulde deltagere. Organisationen har også forberedt det meste af deres slagtøjslager.
Hinnerup Garden håber på, at sommerskolens deltagere får en uforglemmelig oplevelse i de kommende dage.
Søften GF's fodboldhold præsterede en overbevisende sejr på 4-1 over Åbyhøj IF i en træningskamp fredag aften. Kampen fandt sted kun en uge efter, at holdet begyndte træningen under et nyt system, og ifølge klubben blev konceptet fuldt ud omfavnet af spillerne.
Åbyhøj tog føringen kort inde i kampen med et selvmål, men Søften GF svarede hurtigt igen. Tobias Mortensen udlignede med et mål efter assist fra Sebastian Espersen, og Anders Sørensen bragte kort efter Søften i føring med hjælp fra Malthe Bundgaard Lyager.
Søften fortsatte dominansen, og endnu et mål fra Sebastian Espersen samt Anders Sørensens sidste scoring satte en klar afstand til modstanderen. Tobias Helbo Lund, som blev kåret til kampens spiller, leverede imponerende spil, hvilket også blev understreget med assist til det sidste mål.
Trods en hård indsats fra Åbyhøj i anden halvleg bibeholdt Søften GF kontrollen, og kampen endte med en velfortjent sejr. Klubben takker de fremmødte for støtten.
HOG Senioridræt i Hinnerup opfordrer alle seniorer til at deltage i deres nye bordtennistilbud med opstart den 4. september. Arrangementet finder sted fra kl. 9-11 i Rønbæk Hallen og er åbent for alle, uanset tidligere erfaring med bordtennis.
Aktiviteten er en mulighed for at få noget motion, samtidig med at man møder nye mennesker i et socialt og muntert miljø. Har man lyst, er man velkommen til at tage en ven eller nabo med.
For yderligere oplysninger kan Walter Simonsen eller Kaj Almskou kontaktes på de oplyste telefonnumre.
Kølig start, mild eftermiddag.
Søften GF Fodbold meddeler, at Herrer Serie 2-holdet spiller deres første træningskamp i morgen under ledelse af de to nye trænere. Træningskampen er en vigtig opstart for holdet, der ser frem til at styrke sammenholdet inden den kommende sæson.
Klubben opfordrer alle til at komme ned på banen for at støtte spillerne og give dem en god start. Det bliver desuden markeret som en mulighed for holdet at vise deres potentiale under den nye trænerduo. Den første turneringskamp finder sted på hjemmebane den 15. august kl. 12.00.
Favrskov Kommune inviterer til Hadsten Gade Grand Prix torsdag den 6. august 2026. Her får lokale cykelfans mulighed for at opleve topnavne som Anders Foldager, Kasper Asgreen, Anton Charmig og Johan Price-Pejtersen, når de danske WorldTour-profiler kæmper sig igennem den udfordrende rundstrækning.
Foruden de profilkendte kørere, deltager også en række andre stærke ryttere fra den danske cykelelite. Dette års løb lover dermed action og konkurrence på højeste niveau. Interesserede kan finde detaljer om dagens program på arrangørernes hjemmeside.
Favrskov Kommune åbner i morgen op for ansøgninger til puljen for frivilligt socialt arbejde, tidligere kendt som §18-midlerne. Fra 1. august 2026 kan frivillige foreninger med gyldigt CVR-nummer og NemKonto søge støtte til deres sociale aktiviteter for 2027 samt for flerårige projekter.
Puljen er en integreret del af kommunens indsats for at fremme og støtte frivillige sociale aktiviteter i lokalsamfundet. Foreningerne har mulighed for at søge midler frem til ansøgningsfristen 31. august 2026. Yderligere information og ansøgningsprocedurer kan findes på Favrskov Kommunes hjemmeside.
Favrskov Kommune inviterer fra 1. august interesserede til at søge om tilladelser til at etablere større vedvarende energianlæg. Disse kan inkludere solceller, vindmøller, batterianlæg og biogasanlæg.
Med ansøgningsrunden, der varer frem til 31. oktober 2026, ønsker kommunen at fremme sine klimamål om selvforsyning med grøn strøm. Der introduceres samtidig en ny proces og kriterier, som skal sikre, at projekterne er lokalt forankrede og merværdiskabende for de enkelte områder i kommunen.
Favrskov Kommune åbner for ansøgninger om nye vedvarende energianlæg med fokus på lokal forankring og merværdi fra 1. august til 31. oktober 2026.
Hinnerup Gardens trommekorps havde brug for at transportere en betydelig mængde udstyr til WMC Kerkrade i Holland. Denne logistikopgave blev gjort lidt lettere takket være en generøs støtte fra E&B Renewables, som sponsorerede en flyttebil til formålet.
Gardens taknemmelige Facebook-opslag fremhæver det vigtige bidrag fra sponsoren, som sikrede en problemfri rejse til den prestigefyldte event.
Hvad er det bedste ved at bo i Hinnerup - med dine ord?
2 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Hinnerup. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Hørbakken 5 er netop kommet til salg til hele 7.000.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Hinnerup.
Favrskov Kommune inviterer lokale og besøgende til at lære om skovmåren, en fascinerende del af den lokale fauna. Skovmåren, som er særligt aktiv fra april til august, kan opleves i de uforstyrrede skove ved Frijsenborg, Hattemagerskov og Voer Mølle.
Den nataktive jæger er kendt for sin ynde og fart, og den er karakteriseret ved sin brunlige pels med en gul plet ved halsen. På trods af sin sky natur, kan naturinteresserede være heldige at se skovmåren i trækronerne eller finde sporene på skovstierne. Yderligere information om skovmårens levevis og skovliv kan findes i kommunens biodiversitetsplan.