Røde Kors Hadsten-Hinnerup melder om muligheden for at deltage i deres ÅBEN CAFÉ i Røde Kors Caféen beliggende i Vibecentret, Hinnerup. Arrangementet vil finde sted onsdage i lige uger fra kl. 15.30 til 16.30.
Datoerne for de kommende cafémøder er offentliggjort: 17. september, 1. oktober, 15. oktober og 29. oktober. Tilbuddet om gratis kaffe og te vil stå til rådighed for alle besøgende, der desuden opfordres til at komme forbi og få en hyggelig snak.
Flere medlemmer fra bestyrelsen vil være til stede ved hver lejlighed, hvilket understreger det sociale samvær og fællesskab, der tilbydes alle deltagere.
Liam, Noah og Simon fra HOG Tennis har sikret sig en fornem førsteplads ved juniorfinalestævnet i Kolding. Efter at have vundet den indledende pulje i U16 række 1, besejrede de Aalborg TK i en hårdt tilkæmpet finale.
Drengene har tidligere opnået en 2. og 3. plads ved tidligere holdturneringer, hvilket gør sejren ekstra betydningsfuld. Det kan være, at Mads Lerches berømte kondiøvelser til mandagstræningen har hjulpet dem til toppen.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Hinnerup og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.
3 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Hinnerup. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Næste uge i Hinnerup byder på en bred vifte af aktiviteter for både de unge sportsentusiaster og dem, der søger viden om fremtiden gennem AI eller gerne vil finde håb i fællesskab.
De unge spillere fra Korsholm IF's årgang 18/19 U7-hold markerede sig stærkt under deres kampdag i Hadsten, hvor de stolt forsvarede klubbens orange farver.
Efter fem intense kampe kunne holdet tage hjem med fire sejre i bagagen, mens en enkelt kamp endte med et knebent nederlag på 3-4. Hele dagen var præget af flot spil og en god stemning både på og uden for banen.
Træner, forældre og spillere bliver takket for deres indsats og opbakning, og spillerne kan se frem til at mødes til træning igen tirsdag.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Hinnerup.
Favrskov Kommune opfordrer interesserede borgere til at melde sig som kandidater til det kommende kommunalvalg den 18. november 2025, hvor også nye medlemmer til Handicaprådet skal vælges.
Handicaprådet spiller en central rolle i at varetage de handicappolitiske interesser i kommunen og består af politiske repræsentanter samt fem medlemmer indstillet af Danske Handicaporganisationer og gråzoneforeninger. Rådet afholder cirka seks møder årligt for at drøfte initiativer og forhold, der påvirker borgere med handicap.
Interesserede har indtil 1. november 2025 til at indstille deres kandidatur. Flere oplysninger kan findes på kommunens hjemmeside.
Favrskov Kommune kunne i går fejre åbningen af den nyrenoverede del af Trækstien fra Ulstrup til Åbro. Den festlige indvielse blev præget af taksigelser til lodsejerne, hvis involvering var uundværlig for projektets gennemførelse.
De nye stier og træbroer sikrer, at besøgende kan færdes tørskoet i det naturskønne område omkring Gudenåen. Trods forbedringerne vil stien på udvalgte tidspunkter stadig kunne oversvømmes, men QR-koder langs stien vil guide vandrere til alternative ruter.
Projektet er en del af den større Gudenåstien, der bliver indviet i foråret 2026 og vil forbinde Vejle med Randers Fjord langs Gudenåen. Nordea-fonden og A.P. Møller Fonden har støttet denne udvikling.
Korsholm IF opfordrer lokale til at støtte klubben uden at betale noget ekstra. I et nyt Facebook-opslag forklarer klubben, at man gennem et samarbejde kan støtte Korsholm IF, hvor tilhængere også vil modtage en gave på 500 kr.
Dette initiativ er præsenteret som en win-win løsning for både klubben og dens støtter. Yderligere information og detaljerne for, hvordan man kan deltage, kan findes på det medfølgende link i opslaget.
Søften GF Fodbold inviterer til en dag fyldt med fodboldaktiviteter og fællesskab i morgen, lørdag den 13. september, på Rema 1000 Søften Park. Dagen starter kl. 10:00 med en række ungdomskampe, hvor kiosken vil være åben frem til kl. 12:30 med salg af snacks og drikkevarer.
Kl. 12:00 tager Herrer Serie 3 over banen, og i dagens anledning tændes grillen, hvor der sælges pølser med brød. Med solskinsvejr i sigte opfordrer klubben alle til at komme forbi, nyde dagen og støtte spillerne fra sidelinjen. En perfekt chance for lokal hygge og sport i dejligt vejr.
Fredag aften kl. 22.10 blev der begået et indbrud i en privat beboelse på Højgårdsvangen i Hinnerup. Indbruddet er en del af de syv indbrud, der er blevet anmeldt i Østjyllands Politikreds det seneste døgn.