Elever fra Rønbækskolen i Hinnerup fik indblik i mikrometer tynde belægninger hos CemeCon Scandinavia gennem projektet ’Kloge Hænder’ i samarbejde med Naturvidenskabernes Hus.
Kultur- og Fritidsudvalget i Favrskov har givet grønt lys til, at kommunens fem kulturfestivaler fortsætter i 2026, med en særlig opmærksomhed på den helt nye festival, SANS i Hinnerup. Den tilføres yderligere 100.000 kr. for at sikre en stærk start til september næste år.
Festivalerne, der drives af lokale biblioteker og kulturhuse, inkluderer blandt andet børnefestivalen SKRÅL i Hadsten og ungefestivalen KVAS samt sangfestivalen SYNG i Ulstrup og kreafestivalen SKAB i Hammel. Med den nye økonomiske opbakning fra kommunens udvalg skal SANS slå sig fast som en festival med fokus på æstetik og kunst, hvor besøgene kan nyde en sanselig oplevelse med kulturelt input.
Røde Kors Hadsten-Hinnerup afholdt torsdag en hjertelig julefrokost for beboerne i de beskyttede boliger i Fredensgade, Hinnerup.
Den traditionelle menu bestod af alt fra sild og tarteletter til citronfromage, og middagen blev afsluttet med kaffe, småkager og et glas portvin.
Gæsterne nød julestemningen med sang og fortællingen om Hans Peters jul, som endte lykkeligt. Ved dagens afslutning blev der ønsket en glædelig jul blandt alle deltagere.
Julehyggen spredte sig hos Hinnerup Garden, da de holdt deres årlige juleafslutning. Her begyndte de med at øve de musiknumre, der skal fremføres sammen med Prinsens Musikkorps til koncerten den 27. januar 2026.
Efter øvningen fulgte deres faste juletradition med en julefrokost tilberedt af bestyrelsen. Efterfølgende blev der uddelt topsælgergaver og spillet pakkespil, hvor der var mange overraskende gaver at vinde. Til slut ønskede alle hinanden en glædelig jul og et godt nytår.
Bagergården Hinnerup tilbyder i år to slags nytårsdesserter til dem, der endnu ikke har fået styr på det søde punktum til nytårsfejringen.
Kunderne kan vælge mellem en dessert med smag af karamel, chokolade og solbær, eller tre forskellige desserttapas bestående af cheesecake, lemon pie og mørk chokoladetrøffel.
Bestillinger skal afgives senest den 27. december for at sikre sig de lækre kreationer til festlighederne.
De fem kulturfestivaler i Favrskov fortsætter i 2026, hvor SANS i Hinnerup får et ekstra tilskud for at sikre en spændende debut med kunst og æstetik.
Favrskov Kommune støtter 13 nye projekter, der skal skabe mere bevægelse blandt borgere uden forenings- og fritidstilbud.
Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Den 32-årige blev varetægtsfængslet i 4 uger. Han tog forbehold for at kære kendelsen. #politidk #anklager
Røde Kors markerer en imponerende udvikling af sin vågetjeneste, som har været i gang siden 2005 og nu tæller 87 afdelinger i hele Danmark.
Denne medmenneskelige indsats sørger for, at ingen skal gå bort uden nærvær. Vågetjenesten arbejder tæt sammen med plejehjem, hjemmepleje og sygehuse for at tilbyde støtte, når personalet vurderer behovet, både for de uden pårørende og for at give pårørende aflastning.
I Hadsten er det Røde Kors Favrskov Øst, der står bag initiativet, mens Ældresagen tager sig af opgaven i Hinnerup. Frivillige vågere yder medmenneskelig støtte, der sikrer tryghed i den sidste tid, uden at deltage i den plejemæssige del.
Ved årets sidste byrådsmøde den 16. december tog Favrskov Kommune afsked med otte afgående byrådsmedlemmer, der enten ikke stillede op igen eller ikke blev genvalgt. Flere havde gjort tjeneste i op til syv byrådsperioder.
Borgmester Lars Storgaard anerkendte i sin tale deres mangeårige indsats og evne til både at kæmpe for deres overbevisninger og lytte til andres synspunkter. Han fremhævede, hvordan denne balance har bidraget til væsentlige resultater for kommunens borgere gennem årene.
Ved årets sidste byrådsmøde den 16. december sagde Favrskov Kommune farvel til otte byrådsmedlemmer, der ikke genopstillede eller ikke blev genvalgt.
Favrskov Kommune meddeler, at administrationen holder lukket fra 24. december 2025 til og med 1. januar 2026.
For dem, der har behov for borgerservice, åbner Borgerservicecentret i Hinnerup den 29. og 30. december klokken 9.30-15.00, samt 2. januar 2026 klokken 9.30-12.00.
Tid til besøg kan reserveres online via kommunens hjemmeside eller ved at ringe til Den Digitale Hotline. En detaljeret oversigt over åbningstider og øvrige kontaktmuligheder kan findes på kommunens officielle hjemmeside.
Favrskov Kommunes administration holder julelukket fra 24. december 2025 til og med 1. januar 2026, men flere ydelser og kontaktmuligheder er fortsat tilgængelige.
Forældre i Hinnerup kan nu tilmelde deres babyer til Kravlesalmesang i Hinnerup Sognegård. Det nye forløb henvender sig til babyer mellem 7-12 måneder og begynder torsdag den 22. januar 2026.
Initiativet inviterer de mindste og deres forældre til en musikalsk oplevelse i kirkens trygge rammer. Hvis du og din baby ønsker at deltage, kan tilmelding foretages via et link, der stilles til rådighed på kirkens Facebook-side.
Kirken i Hinnerup inviterer forældre og bedsteforældre til at tilmelde sig forårets musikalske legestue i Hinnerup Sognegård.
Legestuen henvender sig til børn i alderen 1-5 år og deres voksne, som kan se frem til fire hyggelige lørdagssessioner.
Den første legestue finder sted den 21. februar 2026, og interesserede kan tilmelde sig via Place2Book.