Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Hinnerup

Lokalt nyt
13 timer siden

Hinnerup Garden optræder til halvmaraton i Paris

Hinnerup Garden har taget turen til Frankrig og indlogeret sig på et villahotel nær Disneyland. Efter mange ugers planlægning, ankom de til Paris i går, hvor de finpudsede programmet til en række kommende optrædener.

I dag er de på vej til Paris centrum for at spille til byens halvmaraton. Senere skal de nyde en sejltur på Seinen, hvilket gør denne tur både musikalsk og oplevelsesrig for garden.

Dagligvarer
7 timer siden

Gode tilbud: Coop skrabeæg til 22 kr. og velsmagende dansk medister til 20 kr.

Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Hinnerup og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Coop365, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.

Gode tilbud: Coop skrabeæg til 22 kr. og velsmagende dansk medister til 20 kr.
Boligmarked
10 timer siden

Vestergade 29 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Hinnerup - se boligerne her.

4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Hinnerup. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Vestergade 29 og 3 andre boliger er kommet til salg denne uge i Hinnerup - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Alarm112
11 timer siden

Østjyllands Politi arresterer indbrudstyv

Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Her finder du døgnrapport for Østjyllands Politi: https://t.co/riq4lkMQ2S

Det sker
11 timer siden

Byg flyvemaskiner og oplev Hinnerup på en vandretur - Her er hvad du kan forvente i næste uge

Uanset om du er til kreative byggeprojekter for børn eller stilhed og refleksion på en vandretur, har Hinnerup noget spændende at byde på i næste uge.

Byg flyvemaskiner og oplev Hinnerup på en vandretur - Her er hvad du kan forvente i næste uge
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
11 timer siden

Efterårsferie for Hinnerup Gymnastiks hold i uge 42

Hinnerup Gymnastik minder deres medlemmer om, at der er efterårsferie i næste uge, hvilket betyder, at de fleste gymnastikhold vender tilbage til træningen i uge 43. For medlemmer af de hold, der træner i H-H-hallens gymnastiksal, gælder en undtagelse, medmindre instruktørerne har givet anden besked.

Den populære gymnastikforening ser frem til at byde medlemmerne velkommen tilbage til en energisk træningssæson efter ferien.

Boligmarked
13 timer siden

Bogfinkevej 69 er til salg for kun 995.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Hinnerup her

Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Hinnerup.

Bogfinkevej 69 er til salg for kun 995.000 kr.: Se de billigste boliger til salg i Hinnerup her
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
16 timer siden

Vinsmagning med Lasse Borbjerg i Hinnerup Egnsarkiv

Oplev en hyggelig eftermiddag med vinsmagning i selskab med Lasse Borbjerg fra Smageklubben. Tirsdag den 21. oktober 2025 kl. 13.00 inviterer Faglige Seniorer Favrskov til en smagfuld oplevelse i Hinnerup Egnsarkiv, hvor ældre kan nyde udvalgte vine og lidt snacks.

Vinsmagning med Lasse Borbjerg i Hinnerup Egnsarkiv
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Boligmarked
11-10-2025 13:03

Er Vestergade 29 i Hinnerup drømmehjemmet? Se de dyreste boliger til salg nu for op til 5.900.000 kr

Vestergade 29 er netop kommet til salg til hele 5.900.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Hinnerup.

Er Vestergade 29 i Hinnerup drømmehjemmet? Se de dyreste boliger til salg nu for op til 5.900.000 kr
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
11-10-2025 11:55

Nye byggegrunde til salg på populære Munkebakken i Hadsten

Favrskov Kommune har netop sat en række attraktive byggegrunde til salg på Munkebakken i det sydlige Hadsten. Området, der lokker med en perfekt blanding af byliv og natur, har allerede tiltrukket mange familier.

Munkebakken er en del af et større boligprojekt, der bl.a. huser en nylig åbnet børnehave. Med alting inden for cykelafstand og skønne naturområder mod syd, tilbyder Hadsten en ideel placering. Desuden når man Aarhus på kun 20 minutter med toget, hvilket gør området særligt eftertragtet for pendlere. Læs mere om mulighederne via Favrskov Kommunes hjemmeside.

Alarm112
11-10-2025 10:55

Indbrud på Rønvangen i Hinnerup

Tirsdag d. 14/1 blev der begået indbrud på Rønvangen i Hinnerup. Indbruddet fandt sted mellem kl. 16.00 og kl. 20.00.

Indbrud på Rønvangen i Hinnerup
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
10-10-2025 17:55

Deltidspasning introduceres i Favrskov Kommunes institutioner

Fra 1. januar 2026 kan forældre nu vælge deltidspasning til deres børn i vuggestuer og børnehaver i Favrskov Kommune. Forældre, der ønsker at benytte sig af denne mulighed, skal tilmelde sig senest 30. november 2025.

Deltidspasningen giver mulighed for, at børn kan tilbringe 30 faste timer om ugen i institutionen, fra mandag til fredag mellem kl. 8.30-14.30. Timer kan ikke gemmes til senere brug ved ferie eller sygdom.

I dagplejen er deltidspladser også mulige, især når det drejer sig om barsel eller forældreorlov. Yderligere information og links til tilmelding findes på kommunens hjemmeside.

Lokalt nyt
10-10-2025 16:50

Bykirken i Favrskov inviterer til gudstjeneste og fællesspisning

Søndag klokken 10.00 inviterer Bykirken i Favrskov til en gudstjeneste under temaet "hold hviledag", hvor Rasmus Kiilerich Breindahl vil prædike.

Efter gudstjenesten vil der være fællesspisning i form af et sammenskudsgilde. Deltagerne opfordres til at medbringe en ret til en fælles buffet, som kan bestå af alt fra rugbrød til salater.

Maden kan afleveres i kirkens køkken inden gudstjenesten, og der vil være mulighed for opvarmning. Alle er velkomne til at deltage i både gudstjenesten og den efterfølgende middag.

Lokalt nyt
10-10-2025 15:25

Bagergården Hinnerup nomineret til Danmarks bedste bageri 2025

Bagergården Hinnerup har igen fået æren af at blive nomineret til titlen som Danmarks bedste bageri i 2025. Denne anerkendelse er særlig betydningsfuld, da det er kunderne selv, der har mulighed for at stemme på deres foretrukne bageri.

Ejeren opfordrer alle kunder til at deltage i afstemningen og vise deres støtte ved at sende en SMS med "BAG 116" til 1214. Den sidste chance for at afgive sin stemme er torsdag den 16. oktober klokken 13.00.

Lokalt nyt
10-10-2025 13:04

Deltidspasning i vuggestuer og børnehaver bliver muligt i Favrskov fra 2026 – husk tilmelding inden november 2025

Fra 1. januar 2026 kan familier i Favrskov Kommune vælge deltidspasning i vuggestuer og børnehaver - husk tilmelding senest 30. november 2025.

Deltidspasning i vuggestuer og børnehaver bliver muligt i Favrskov fra 2026 – husk tilmelding inden november 2025
Kilde: Favrskov Kommune
Læs hele artiklen her