Favrskov Kommune minder borgerne om, at muligheden for at benytte den digitale tjeneste Solarsim snart udløber. Der er kun én uge tilbage til at vurdere, om det kan betale sig at installere solceller på eget tag.
Tjenesten, som er gratis at anvende, giver indbyggerne mulighed for nemt at beregne solcellers potentielle udbytte og miljømæssige fordel. Interesserede kan prøve Solarsim via kommunens hjemmeside.
Bykirken i Favrskov inviterer til en særlig gudstjeneste på søndag, hvor præst Rasmus Kiilerich Breindahl vil tage fat på det komplekse emne om Helligåndens betydning pinsedag og i dag. Denne prædiken er en del af fejringen af pinse, en højtid der markerer Helligåndens komme til disciplene.
For de yngste deltagere er der mulighed for at tegne under gudstjenesten, hvilket gør det lettere for familier at deltage. Efterfølgende vil der blive serveret kirkekaffe, hvilket giver mulighed for samvær og samtale blandt de fremmødte.
Favrskov Kommune opfordrer lokale beboere til at opdage de mange oplevelsesmuligheder, der findes i området. Gennem et nyt initiativ tilbyder kommunen en oplevelsesguide, der inspirerer borgere til at udforske deres nærområde.
Aktiviteterne spænder fra en rolig kanotur på Gudenåen og vandreture ved Bidstrup Gods til kulturelle oplevelser som koncerter i Sløjfen og kunstudstillinger på Hinnerup Bibliotek.
Interesserede kan tilmelde sig guiden, hvor de hver 14. dag modtager tre nøje udvalgte aktiviteter direkte i deres indbakke. For tilmelding henvises der til kommunens hjemmeside.
Så er der nyt fra Jaataak Slagteren
Røde Kors Hadsten-Hinnerup tilbyder et inkluderende fællesskab kaldet KOM-TIT for unge og voksne i alderen 18-40 år. Formålet er at skabe et trygt rum for dem, der føler sig ensomme eller sårbare i hverdagen.
KOM-TIT mødes hver tirsdag fra kl. 16:30 til 18:30 i Røde Kors Caféen, der ligger lige overfor stationsbygningen i Hadsten. Her er der ingen krav eller forventninger, og deltagerne bestemmer selv, hvor meget de vil deltage i samtalerne eller blot nyde samværet med en kop kaffe eller cola.
Arrangementet er gratis og uforpligtende, og det er muligt at dukke op uden tilmelding. Fællesskabet er åben for alle, der søger en pause fra ensomhed og ønsker et sted, hvor stilhed og latter værdsættes lige meget.
Søften GF Fodbold opfordrer lokale virksomheder til at støtte klubben på en enkel måde. Ved at skifte til el fra energiselskabet OK, kan hver virksomhed bidrage med 1.000 kr. til klubkassen.
Det er en mulighed for både at støtte lokalsporten samtidig med at få et bedre overblik over elforbrug og priser. Klubben fremhæver også fordelene ved at få en forståelig faktura. Virksomheder kan let skifte el-leverandør via OK's hjemmeside.
Favrskov Kommune melder om et nyt initiativ, der skal fremme nærvær og livsglæde på plejehjemmene Møllegården i Hadsten og Anlægget i Ulstrup. Gennem et udviklingsforløb fokuseres der på beboernes livshistorier, relationer og meningsfulde aktiviteter.
Medarbejdere og ledere samarbejder om praksisnære samtalekort, der skal understøtte deres dialog med beboerne og fremme relationerne. Processen centrerer sig om at forstå hver beboers unikke historie og integrere denne forståelse i dagligdagen.
Konsulenter fra Carelink guider plejehjemmene gennem workshops og støtter implementeringen af dette kulturskifte, som skal vokse fra små, men betydningsfulde øjeblikke.
Præstegårdsvej 2 er netop kommet til salg til hele 5.950.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Hinnerup.
4 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Hinnerup. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Hvor længe har du boet i Hinnerup? Hvad bragte dig til Hinnerup?
Søften GF Fodbold forbereder en spændende aften med fodboldaktiviteter, hvor både en pokalkamp og en Serie 2 topkamp står på programmet. Klokken 19:00 mødes SGF herrer med Christiansbjerg IF til en spændende pokalduel.
Forinden, kl. 18:30, spiller Søften GF's Serie 2-hold en vigtig topkamp på bane 2.
For at skabe en hyggelig atmosfære tændes grillen, og der vil være salg af pølser, øl og sodavand til de besøgende. Det er en oplagt mulighed for at kombinere motion og social samvær med lokal fodbold under underholdningen.
I dag blev der afholdt en festlig dag på fodboldbanen i Søften GF Fodbold, da Pigeraketten brød jordoverfladen og bød velkommen til 36 piger i alderen 5-9 år. Pigerne blev taget med på en interplanetarisk rejse, hvor de besøgte fire forskellige "planeter" for at udføre sjove fodboldøvelser og få sved på panden.
Dagen bød også på en overraskelse, da Bilka kiggede forbi med frugt, drikkedunke og maskotten Ulven Billie, som spredte glæde blandt de unge deltagere. Netop sponsoraterne fra Netto Søften og Bilka var med til at gøre dagen ekstra speciel ved at forsyne de unge talenter med forfriskninger.
Søften GF Fodbold sender en varm tak til alle frivillige, DBU og sponsorer, samt håber, at flere piger blev inspireret til at spille fodbold. Klubben byder på flere hold for piger og børn, og interesserede kan finde kontaktinformation via klubbens hjemmeside.
Hinnerup Handel arbejder på højtryk for at forberede årets Markedsdag, som finder sted lørdag den 8. august fra klokken 10 til 14. Planerne blev drøftet på et møde med deltagelse af Lions og Djurslands Bank, der også bidrager til arrangementet.
Tidligere kendt som Hinnerup Byfest, vil Markedsdagen stadig byde på en perlerække af engagerende aktiviteter. Deltagerne kan glæde sig til alt fra åbningstale ved Charlotte Green til BMX-show og børnevenlige indslag som klovnerier og ansigtsmaling. Desuden vil Hinnerup Garden og en DJ sørge for musikalsk underholdning, mens byens torve fyldes med loppemarked, danseshow og diverse aktiviteter.
Hinnerup Handel opfordrer lokale foreninger til at deltage og bidrage med egne aktiviteter. Interesserede foreninger kan tilmelde sig inden 1. juni ved at kontakte anders@eamedier.dk. Dagen handler om at samle byen og fejre det lokale fællesskab.
Lokalforeningen Vores Søften kan meddele, at der netop er blevet opsat nye flagstænger rundt omkring i byen forud for pinse. Opsætningen er en tradition, der understøttes af både andelsbolig- og lejerforeninger i Søften, som bidrager økonomisk til flagalléen.
Senest er to nye flag blevet placeret ved Havgaardslund. Søften GF Fodbold har stået for den praktiske opsætning af flagstængerne, mens SGF Venner har stillet en trailer til rådighed for arbejdet. En stor tak rettes til alle involverede, der gør det muligt at fejre pinse på festlig vis i lokalområdet.
Røde Kors Hadsten-Hinnerup opfordrer lokale til at donere garnrester og igangværende projekter til deres butikker i Hinnerup og Hadsten. Initiativet kommer efter Kr. Himmelfartsferien, hvor mange ifølge organisationen måske har ryddet op og fundet ubenyttet garn.
De indsamlede materialer bliver brugt af Røde Kors' egne nørklere til at skabe nye strikke- og hækleprojekter. Projekterne sælges i butikkerne, og organisationen understreger vigtigheden af disse donationer, da mange af deres fine varer er lavet af netop disse rester.